Kako regenerirati aktivno oglje v filtru?

Regeneracija z aktivnim ogljem je namenjena obnovitvi sorpcijske sposobnosti adsorbenta z njegovo reaktivacijo pri visoki temperaturi. Storitev vključuje izpraznitev oglenega filtra iz uporabljenega depozita (s strani naše ekipe ali uporabnika), transport oglja v obrat za regeneracijo, kjer je podvržen specializiranim procesom, in nato zapolnitev izgub, ki so posledica posebnih opravljenih visokotemperaturnih aktivnosti. Premog se nato vrne v objekt in ponovno napolni v opremo.

Najpogosteje uporabljena metoda regeneracije uporabljenega aktivnega oglja v industriji jetermična metoda. Vključujejo regeneracijo ogljikovih adsorbentov s toplotno obdelavo. Regeneracija se izvaja v pečeh pri temperaturah do 900oC. Zadrževalni čas delcev regeneriranega materiala v reakcijski coni je običajno v območju 0,5÷1,5 h. Postopek toplotne regeneracije običajno poteka v dveh stopnjah; v prvi stopnji potekatoplotna desorpcijaadsorbiranih onesnaževal, v drugi pa reaktivacija z oksidacijskim sredstvom.

Adsorbenti izrabljenega ogljika, poslani v regeneracijo, morajo imeti visoko mehansko trdnost, ki preprečuje njihovo abrazijo med tem postopkom in omogoča doseganje ustreznega izkoristka izdelka.

Proces regeneracije je ekonomsko donosen in dodatno ugodno vpliva navarovanje okolja - izdelka ne zamenjamo z novim in odložimo, temveč recikliramo in uporabimo večkrat. Kako pogosto lahko na ta način regeneriramo aktivno oglje? Regeneracija je v veliki meri odvisna od tega, kako se izdelek uporablja na mestu uporabe. Močno izkoriščanje premoga lahko negativno vpliva na njegovo dovzetnost za ponavljajočo se regeneracijo, zato se ocenjuje individualno za določen objekt na podlagi testov zbranih vzorcev.

Besedilo temelji na: Raziskave termične regeneracije uporabljenih aktivnih ogljikov Stelmach S. Wasielewski R. Inštitut za kemično predelavo ravnanja z odpadki premoga in arhiv varstva okolja, 22 zvezek 8 (2008)